Güncel Haberler

Sanatseverler Leonardo da Vinci’nin “Erminli Kadın” tablosunun kokusunu duyabilecek

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

“Erminli Kadın” tablosu için kimyasal analiz yoluyla geliştirilen kokulu kalem, nesnenin eski zamanlardaki kokusunu taklit etmeye çalışıyor.

REKLAM

Sanatseverler artık Polonya’nın Krakow kentindeki Ulusal Müze’de sergilenen İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin 15. yüzyıla ait “Ermineli Kadın” tablosunu orijinal kokusuyla deneyimleme şansına sahip olacak.

Polonyalı ve Slovak bir grup araştırmacının, dünyanın ilk tarihi objelerden oluşan parfüm kütüphanesi Odotheka ile birlikte yürüttüğü projeyle, tablonun orijinal kokusunu taklit eden, orada olma hissini yaratacak kokulu kalem üretildi. sanatseverler, Leonardo da Vinci’nin başyapıtı “Ermineli Kadın”ı yaratırken bir araya geldi.

Krakow Ekonomi Üniversitesi’nden projenin baş araştırmacısı Tomasz Sawoszczuk, “Ceviz ağacının unsurunu hissedebiliyoruz çünkü tablonun temeli olarak ceviz ağacı kullanılmış ve yağlı boya tabloların kokusunu alabiliyoruz” dedi.

Proje fikri, 2021 yılında Ulusal Müze’nin Sawoszczuk’tan “Erminli Kadın” tablosunu çerçeveleyen cam muhafazanın içindeki hava kalitesini değerlendirmesini istemesinin ardından ortaya çıktı.

Sawoszczuk, “Dünyada nesneye cam olmadan yaklaşabilen az sayıda insandan biri olduğumu ve bu tablonun kokusunu toplayıp güçlendirmenin güzel olacağını düşündüm” dedi.

“Bu projenin en önemli kısımlarından biri sergi sonrasında insanların duygularını araştırmak. Aynı şeyi kör insanlara da yapacağız ve onlara koku navigasyonunu ilginç bulup bulmadıklarını ve bunun sergiyle ilgili duygularını nasıl etkilediğini soracağız. Bu, başarmak istediğimiz şey bu” dedi projenin baş araştırmacısı Sawoszczuk. .

Ayrıca Sawoszczuk, kokulu kalemlerin 3 ila 4 haftada bir değiştirileceğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Müze Genel Müdürü Elzbieta Zygier, “Bundan sonra ziyaretçiler, tarihi nesnelerin kokusunu tamamen yeni ve az keşfedilmiş bir şekilde keşfedebilecekler. Bu proje gerçekten yenilikçi” dedi.

Kimyasal analizlerle geliştirilen kalem, nesnenin kendi kokusunu taklit etmeye çalışıyor.

Polonya ve Slovenya’dan 9 nesnenin kokusu ortaya çıkacak

Dünyanın ilk tarihi nesne koku kütüphanesi Odotheka ile çalışan Sawoszczuk’un ekibi, Ljubljana Üniversitesi ve Slovenya Ulusal Müzesi’nden meslektaşlarıyla işbirliği içinde, Polonya ve Slovenya mirası için son derece önemli diğer dokuz nesnenin kokularını yeniden keşfetmek için çalışıyor.

Bunlar arasında Sloven ulusal şairi Franc Preseren’e ait enfiye kutusu ve 1920’lerde Krakow’da üretilen, Paris’teki bir sergide altın madalya kazanan ve Polonya kökenli Hollywood yıldızı Pola Negri’nin gazetelerde reklamı yaptığı tuvalet tozu da yer alıyor.

Onlarca yıldır birçok sanat mekanı, çoklu duyusal teknikler aracılığıyla izleme deneyimini daha sürükleyici hale getirmenin yollarını arıyor.

Sanat eserlerine özel kokular eklemek, kör veya az gören kişilerin galeri ve müzelerdeki deneyimini büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş