Güncel Haberler

Rishi Sunak’ın seçim vaadi: Vergileri azaltacağız

Başbakan Rishi Sunak, İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılacak seçimler öncesinde yeniden seçilmesi halinde çalışanlara 17 milyar £ vergi indirimi sözü verdi.

REKLAM

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, çarşamba günü başkent Londra Downing Street 10 Downing Street’teki başbakanlık konutunda yaptığı basın açıklamasında, Kral III. Charles’tan Mayıs ayında Avam Kamarası’nı feshetmesini istediğini ve ülkede genel seçimlerin yapılacağını duyurdu. 4 Temmuz’da.

Anketlerde muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın yaklaşık 20 puan gerisinde kalan ve seçim kampanyasını ekonomik referanslar üzerine kuran Sunak, enflasyonun düşmesiyle birlikte yeni hükümetin artık daha fazla vergi indirimi yapabileceğini söyledi.

Ülkede enflasyon yaklaşık üç yıldır ilk kez İngiltere Merkez Bankası’nın belirlediği seviyeye geriledi. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda Nisan’daki %2,3’ten Mayıs’ta %2’ye düştü.

Ekim 2022’de yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez hedef seviyeye ulaştı.

Yılda 17,2 milyar £ değerinde vergi kesintisi vaadi

Partinin manifestosu vergi indirimlerini kampanyanın merkezine koymayı amaçlasa da Sunak’ın ekibi bu hamlenin geleneksel olarak vergi ve harcamaların partisi olarak görülen İşçi Partisi üzerinde baskı yaratacağına inanıyor.

Temel vergileri kaldırmayacağını açıklayan muhalefet lideri Keir Starmer, İşçi Partisi’nin uzun süredir devam eden “vergi” partisi ve harcama imajını reddederken, özel yatırımı teşvik edeceğini ve yapısal konut sorunlarına odaklanacağını söyledi.”

44 yaşındaki eski yatırımcı Sunak, bunun yerine 2029-2030 yılına kadar vergilerin yılda 17,2 milyar lira azaltılacağını açıkladı.

Seçim manifestosunun açıklanmasında konuşan Sunak, şunları söyledi: “İnsanların bana ve partimize karşı hayal kırıklığına uğradığını göz ardı etmiyorum. Her şeyi doğru yapmadık ama bu seçimde bunu başaracak tek parti biziz.” Ülkemiz yaşanacak en iyi yer.”

İşçi Partisi, Sunak’ın seçim manifestosunu “İngiliz halkının bedelini ödeyeceği bir beş yıllık Muhafazakar kaosun reçetesi” olarak değerlendirdi.

14 yıldır iktidarda olan Muhafazakar Parti, 2010 seçimlerinde oyların yüzde 36,1’ini alarak, 1997’den 2010’a kadar tek parti olarak iktidara gelen İşçi Partisi’nin iktidarına son vermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş