Güncel Haberler

Kuraklık, İtalya’nın Sicilya kentinde mahsullere ve hayvanlara zarar veriyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Sicilya’da birkaç ay önce şiddetli kuraklık nedeniyle acil durum ilan edilirken, bu durumdan en çok çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri etkilendi.

REKLAM

İtalya Sicilyası, yeterli yağış olmaması nedeniyle son yılların en kötü kuraklığını yaşarken, su kıtlığı Sicilya ekonomisi için hayati önem taşıyan hayvan yetiştiricilerini ve tarım üreticilerini zor durumda bıraktı.

Adada veterinerlik ve tarım işi yürüten Donatella Vanadia, “Su kıtlığı, hayvanların günlük ihtiyaçları için ihtiyaç duydukları suyu elde etme yeteneklerini tehlikeye attı” dedi.

“Su satın alan çiftlikler, yalnızca daha yüksek üretim maliyetleriyle değil, aynı zamanda genel giderlerin yanı sıra hayvanlara su temini için de yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor. Sonuç olarak, bu felaket nedeniyle hayvanların fizyolojik durumları da tehlikeye giriyor.

Hayvan beslenmesi de büyük darbe aldı. Vanadia’ya göre saman üretimi bu yıl yüzde 60-70 oranında azalacak.

Su kıtlığı, ineklerin daha az süt üretmesine, daha az buzağı doğurmasına ve aşırı durumlarda daha fazla hayvanın kesime gönderilmesine neden olabilir.

Durumun böyle devam etmesi halinde işletmelerin kapanacağını söyleyen Vanadia, “Harcamalarımız sadece iki katına değil, dört katına çıktı.”

Sicilya zeytinyağı üretimi ciddi risk altında

İklim krizi tarım üreticilerini de etkiledi.

Unaprol’a (İtalyan zeytinyağı üreticileri konsorsiyumu) ​​göre İtalya, 2022 yılında 62 milyon euro değerinde zeytinyağı ihraç ederek İspanya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci zeytinyağı ihracatçısı oldu. Ancak aynı yıl iklim değişikliği nedeniyle 30 milyon asırlık zeytin ağacının terk edildiği, bunun da fiyatlarda ciddi artışa yol açtığı kaydedildi.

Günümüzde koşullar kötüleşti ve artan kuraklık nedeniyle zeytinyağı üretimi önemli ölçüde azalmaya devam ediyor.

Sicilyalı zeytinyağı üreticisi Tony Zappulla, Euronews Green’e şunları söyledi: “Bu şirketin yağ fabrikasını ilk kurduğumda, 2.000 litre yağ üretebiliyorduk ve tam kapasiteyle 3.000 litreye bile ulaşabiliyorduk.”

“Fakat geçen yıl tüm Etna bölgesi için unutulmaz bir yıldı. Bir şirket için aile tarafından tüketilen yaklaşık 300 litre petrol üretmeyi başardım.”

İklim değişikliği zaten zayıf olan hasada da zarar verebilir.

Sicilya’daki kuraklığın sorumlusu: İklim krizi mi yoksa ihmal mi?

Uzmanlar hem iklim krizinin hem de ihmalin kuraklığa katkıda bulunduğunu söylüyor. İtalya’nın kırsal kesimlerinde su, mahsuller için büyük tanklarda depolansa da, bakım her zaman yeterli olmuyor.

Catania Üniversitesi Tarım, Gıda ve Çevre Bölümü’nden Profesör Giuseppe Luigi Cirelli, “Çok fazla su kaybettik” diye açıklıyor.

“Son 20-25 yıldır müdahale edilmemesi rezervuar kapasitesinde ciddi kayıplara neden oldu. Suyumuz olsa bile bazı durumlarda sulama şebekeleri eksik veya yetersiz olduğu için dağıtamadık.”

Geçen ay İtalyan hükümeti, kuraklığın neden olduğu bölgesel olağanüstü halle başa çıkmak için başlangıçta Sicilya’ya 20 milyon avro tahsis etti.

Sicilya İtalyan Çiftçiler Konfederasyonu başkanı Graziano Scardino’ya göre bu fonlar buzdağının sadece görünen kısmı.

Scardino sözlerini şöyle tamamladı: “Ne yazık ki çiftçileri tazmin edebilecek hiçbir şey yok; bugün tespit edilen zararlar bir milyar avroyu aşıyor. Bu Avrupa seçimlerinden sonra siyasetin sadece kağıt üzerinde kalan kuralların değil, ciddi tazminatlar sağlamak için de müdahale etmesi gerektiğine inanıyoruz”, dedi ve sözlerini şöyle tamamladı: «Ve o zaman çiftçiler hiçbir şey alamıyor. Çiftçi çevreyi koruyan, aynı zamanda çevreyi koruyan, toprağını koruyandır. Çiftçiler olmasaydı çölleşme olurdu, yangınlar olurdu ve bildiğimiz Sicilya artık var olmazdı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş