Güncel Haberler

İmzamızı uzaya atalım! TÜRKSAT 6A bu akşam başlıyor


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Yerli ve milli olarak ürettiğimiz Türksat 6A, televizyon yayınları, iletişim hizmetleri ve geniş kapsama alanıyla bağımsızlığımızın simgesi olacaktır.”

TÜRKSAT 6A için beklenen gün geldi. Türk mühendislerin yerli imkanlarla ürettiği Türkiye’nin ilk milli ve yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, bu gece yörüngeye girecek. TÜRKSAT 6A, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımıyla bu akşam saat 00.20’de SpaceX’in ABD’nin Florida kentindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngeye fırlatılacak. Gece yarısı gerçekleşecek lansmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video mesaj yayınlayacak. Bakan Uraloğlu, Türkiye’de yaşanacak duyguyu da Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantıyla yayınlayacak.

TÜRKSAT 6A uydusunun fırlatılması öncesinde son durumu yerinde takip eden Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “Şu anda fırlatma operasyonlarına ilişkin hazırlıklarımız sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Lansman öncesi son hazırlıkları ekibimizle birlikte titizlikle takip ediyoruz. İnşallah bu gece bağımsızlığımızın sembolü olan TÜRKSAT 6A’yı başarıyla fırlatarak kendi uydusunu üreten ve uzaya imza atan 11 ülkeden biri olacağız.” dedi.

Uydunun fırlatılmasının ardından gerçekleşecek süreç hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemiyle başlayacak uydumuz, 42 derece doğu boylamında, 35 bir derecelik kalıcı yörüngesine ulaşacak. bin 786 kilometre uzaklıkta. Yörünge testlerine burada başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık bir ay süren testlerin ardından uydumuzu teslim alıp faaliyete geçireceğiz” dedi. dedi.

TÜRKSAT 6A’nın Türkiye’nin en önemli araştırma geliştirme projelerinden biri olduğunu ve Türk mühendislerinin yoğun çalışmaları sonucunda yüzde 80’in üzerinde yerli üretim oranıyla üretildiğini hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Haberleşme hizmetleri ve Geniş kapsama alanı, özellikle uydu televizyon yayıncılığı, Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyacını karşılayabilecek” Ayrıca mevcut uydulara hizmet vermediğimiz Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya kapsama alanı içinde olacak ve 5 milyar insana hizmet verilecek.” dedi.


etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş