Güncel Haberler

Gaziantep’in nesi meşhurdur? Gaziantep’in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

Gaziantep’e baktığınızda her şeyiyle ünlü bir şehir olduğunu görebilirsiniz. Yöresel yemekleri, hediyelikleri, tatlıları, içecekleri, tarihi ve Gaziantep’e özgü birçok özelliğiyle adından söz ettiriyor. Gaziantep, gastronomi alanında ilk kez 2015 yılında UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildi.

Ayrıca Gaziantep Dünya Gastronomi Şehri seçildi. Kendine özgü mutfağı dünya çapında tanınmaktadır. Bütün bunların üzerine, Gaziantep ili UNESCO listesinde dokuzuncu şehir olma özelliğini taşıyor. Antep fıstığı, baklava, lahmacun ve acı biber meşhurdur. Ayrıca Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı ve Karkamış Antik Kenti de bilinen tarihi yerler arasındadır.​​

Gaziantep'in nesi meşhurdur?  Gaziantep'te alınabilecek en meşhur yemekler ve hediyeler
Gaziantep bölgesinin tarihi evleri

Gaziantep’in en meşhur yemekleri

Bilindiği üzere Gaziantep yöresel yemeklerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Salça, yağ, et, makarna, baklagil gibi çok çeşitli yemekler bulunuyor. Aynı şekilde yemeklerin yanı sıra tatlıları ve içecekleri de oldukça meşhurdur. Gaziantep’in en ünlü yemekleri arasında Ali Nazik kebabı, patlıcan kebabı, batma kaymak ve lahmacun yer alır.

Aynı zamanda ayva kebabı, elma kebabı, içli köfte, firik pilavı, nohut sarması, simit kebabı, pirpirim aşısı ve fıstıklı şeker ezmesi meşhurdur. Cartlak kebabı, mahşe, cacıklı Arap köftesi, yağlı köfte, içli köfte, ekşili deniz tarağı tava, kakırdakli makarna, loğlaz piyazı, keme kebabı, loğlazlı aş, omaç, sini köftesi, Gaziantep’e özgü yemeklerdendir.

Ayrıca Süzek, topaç, tenek katması, haveydi köfte, muşmula kebabı, ciğer güveç, yoğurtlu köfte, küşleme, yoğurtlu çiğdem, kulbastı, beyran, baklava, kadayıf, şöbiyet ve fıstıklı sarma da meşhur yemekler arasında yer alıyor. . .

Gaziantep'in nesi meşhurdur?  Gaziantep'te alınabilecek en meşhur yemekler ve hediyeler
Gaziantep Baklava Çeşitleri

Gaziantep’ten alınacak hediyelik eşyalar

Gaziantep’te kendilerine ve sevdiklerine hediyelik eşya almak isteyenler ilk olarak Gaziantep kültürünü yansıtan ürünlere yöneliyor. Bu hediyelik eşyalar, Gaziantep kültürünü yansıtan ve yaşatan hediyelerdir. Bu ürünler arasında Yemeni, bakır işleri, kutnu kumaşları, sedef işçiliği, menengiç kahvesi, baklava, kahke, antep fıstığı, karpuz çekirdeği, kenevir tohumu çerezleri, zahter ve Antep sabunu yer alıyor. Ayrıca sırlı hamiler, ipek biberler, kahke çörekler ve sedef kakmalar da Gaziantep’in en meşhur hediyelik eşyaları arasında yer alıyor.

Kaynak: Articlenet

Erzurum’un nesi meşhurdur? Erzurum’un en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş