Güncel Haberler

‘Endişe verici’ Ateşli hastalıklara neden oluyor! Avrupa’da hızla yayılıyor ‘Seyahatlerin artmasıyla…’

ECDC açıklamasında, “Dang humması, chikungunya ve Zika virüslerini ilettiği bilinen Aedes albopictus (Asya kaplan sivrisineği) Avrupa’nın kuzeyine, doğusuna ve batısına yayılıyor ve şu anda 13 Avrupa Birliği ülkesinde/Avrupa Ekonomik Alanında (AB) bulunuyor. /EEA). ) köyler.” kendi kendine yetebilen nüfusları var. Sarı humma, dang humması, chikungunya ve Zika virüslerinin vektörü olan sarı humma sivrisineği (Aedes a Egypti) yakın zamanda Kıbrıs’ta yerleşmiştir. Avrupa’nın diğer bölgelerindeki potansiyel varlığı, patojenleri taşıma konusundaki önemli yeteneği ve insanları ısırmayı tercih etmesi nedeniyle endişe vericidir. “Batı Nil virüsünün yayılmasından sorumlu Culex pipiens sivrisineği Avrupa’da endemiktir ve AB/AEA genelinde mevcuttur” yazıyor.

YAYILIMIN NEDENİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

ECDC, çevresel faktörlerin iklim değişikliği nedeniyle bu tür sivrisineklerin çoğalmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Açıklamada, “İklim değişikliğinin, sivrisinek popülasyonlarının oluşması ve büyümesi için uygun çevre koşulları yaratarak, Avrupa’da sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılmasını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor” ifadesine yer verildi. Bu yıl, İspanya’nın Sevilla kentinde yerel olarak edinilmiş bir Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakası rapor edildi ve semptomlar Mart ayı başlarında ortaya çıktı. “Bu münferit bir vaka olmasına rağmen, Batı Nil virüsünün bulaşmasının muhtemelen olumlu hava koşulları nedeniyle yılın çok erken dönemlerinde meydana gelebileceğinin altını çiziyor.”

245194_Sivrisinek-Nedensiz-Hastalık-T

SEYAHAT İTHAL VAKA RİSKİNİ ARTTIRACAK

ECDC Direktörü Andrea Ammon, uluslararası seyahatin sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılma olasılığını da artıracağını söyledi ve şunları söyledi: “Avrupa, iklim değişikliğinin istilacı sivrisineklerin büyümesi için nasıl daha uygun koşullar yarattığını zaten görüyor. Daha önce etkilenmemiş bölgelere yayılıp daha fazla insana bulaşacak.” Dang hummasının endemik olduğu ülkelerden artan uluslararası seyahat, ithal vaka riskini ve kaçınılmaz olarak yerel salgın vektör kontrolünü, erken vaka tespitini, zamanında gözetimi, daha fazla araştırma ve bilinçlendirme faaliyetlerini artıracaktır. Avrupa’nın en riskli bölgelerinde kişisel korunma tedbirlerinin yanı sıra çok önemli” dedi. (DHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsrail'e yönelik en büyük saldırılardan biri!  Dünyayı sarsan son haber... Hizbullah'tan füze yağmuru geldiİsrail’e yönelik en büyük saldırılardan biri! Dünyayı sarsan son haber… Hizbullah’tan füze yağmuru geldi
Türkiye'nin bahsettiği genç, sevdiği kız uğruna kafasını yaktıTürkiye’nin bahsettiği genç, sevdiği kız uğruna kafasını yaktı
Motosikletli vatandaşlara sürpriz!Motosikletli vatandaşlara sürpriz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş