Güncel Haberler

Bozcaada nerede ve nasıl gidilir? Bozcaada’da gezilecek yerler nereleridir?

genişletmek

Bozcaada nerede?

Muhteşem kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile pek çok farklı özelliğe sahiptir. Bozcaada ülkemizde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgeler arasında yer almaktadır. Özellikle tarihi evleri ve geçmişi anımsatan yapıları pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Çanakkale’ye bağlı ada olarak da bilinen Bozcaada da Kuzey Ege’de yer alıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Akdeniz iklimine sahiptir. Aynı zamanda nem miktarı da düşüktür.

Resmi verilere göre nüfusu 2.000’in biraz üzerinde ancak yaz aylarında turistlerin gelmesiyle nüfusu 10.000’in üzerine çıkıyor. Bu nedenle Ege bölgesinin en çok ziyaret edilen adalarından biridir ve Çanakkale’de bulunmaktadır.

Bozcaada’da konaklayabileceğiniz birçok farklı küçük ve şirin butik otel bulunmaktadır. Bütçenize göre farklı konseptlerdeki otelleri seçebilirsiniz. Bu güzel bölgeyi keşfedip saklı güzelliklerini görmek için dilediğiniz kadar butik otelde konaklayabilirsiniz.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Adaya Çanakkale’den feribotla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin birçok farklı noktasından bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bozcaada’ya Çanakkale üzerinden feribotla ulaşabilirsiniz. Geyikli bölgesinden Ezine ilçesine yıl boyunca sürekli feribot seferleri bulunmaktadır. Yaz ve kış uçuşlarının süreleri farklılık gösterebilir. Adaya kendi aracınızla ya da araç kiralayıp feribotlara binerek ulaşabilirsiniz.

Bölgeye araçla ulaşmak için İstanbul üzerinden Tekirdağ, Çanakkale, Gelibolu ve Ezine güzergahını takip etmeniz gerekiyor. Böylece Bozcaada’ya feribotla rahatlıkla gidebilir ve Geyikli beldesine ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak İstanbul’dan hızlı feribotla Çanakkale’ye, oradan da Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birçok farklı bölgenin güzergahını takip ederek Bozcaada’ya ulaşmak mümkün. Bozcaada’ya iki farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Bunlar:

İzmir üzerinden Akçay ve Ayvalık üzerinden,

Ankara’dan Bursa üzerinden

Bu güzergahlar ile Ezine, Biga ve Bandırma güzergahı üzerinden Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz. Yani bu bölgeden feribotla Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda hava veya karayolu otobüs seferlerini tercih ederek Türkiye’nin birçok farklı bölgesinden Çanakkale’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede Ezine ilçesinin Geyikli beldesine ulaşan feribotla Bozcaada’ya ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Geyikli-Bozcaada arası feribot ulaşımı yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ücreti 40 TL.

Bozcaada’ya en yakın havaalanı Çanakkale’de bulunmaktadır. Yaz aylarında bölgeye genellikle günübirlik uçuşlar yapılırken, kış aylarında ise İstanbul ve Ankara üzerinden farklı saat dilimlerinde uçuşlar düzenleniyor. Bu seferleri kullanarak bölgeye hava yoluyla güvenli bir şekilde kolayca ulaşabilirsiniz.

Bozcaada nerede, nasıl gidilir, Bozcaada'da gezilecek yerler nerelerdir?

Bozcaada’da gezilecek yerler nereleridir?

Yunan mitolojisinde Tenedos, antik çağda Leukophrys, Bozcaada; Çanakkale’nin ilçelerinden biridir ve Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Aynı zamanda Bozcaada ülkemizde köyü olmayan tek ilçedir. Geyikli’den kalkan feribotlarla bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve temiz havasıyla Bozcaada, yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerin başında geliyor. Özellikle en güzel gün batımlarını hayranlıkla izleyebileceğiniz noktalardan biri olmasıyla biliniyor. Şehirlerin bunaltıcı atmosferinden kaçıp Bozcaada’nın huzurlu ve sakin yerlerinde güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Eşsiz atmosferi, antik çağlardan günümüze kadar ulaşan tarihi eserleri, Rum evleri ve taş evleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Aynı zamanda bu bölgede birçok film ve dizi çekiliyor. Bozcaada’da gezilecek başlıca bölgeler şunlardır:

Bozcaada Kalesi,

Adanın harika sokakları,

kiler,

Göztepe,

Bozcaada Müzesi,

Ayazma Manastırı,

Rüzgar gülleri,

karanlık akvaryum,

Ayazma Plajı,

Meryem Ana Kilisesi,

Polenta Feneri,

Sanat Galerisi,

Mito Plajı,

Rum Mahallesi gibi pek çok güzel ve özel yeri gezebilir ve görebilirsiniz.

Avşa Adası nerede ve nasıl gidilir? Avşa Adası’nda gezilecek yerler nereleridir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş