Güncel Haberler

Almanya: AB üyeliği Ukrayna’yı korumanın en iyi yoludur

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Ukrayna’nın iki günlük 2024 toparlanma konferansı öncesinde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin ülkeyi Rusya’dan korumanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

REKLAM

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’nın Almanya’da yol açtığı yıkımın onarılmasına destek amacıyla bugün başlayacak olan “Ukrayna İyileştirme Konferansı 2024” öncesinde, Ukrayna’yı korumanın en iyi yolunun Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmak olduğunu söyledi. ).

Dışişleri Bakanı Baerbock, “Ukrayna’nın yakın zamanda Avrupa Birliği masasına oturmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz çünkü bu, askeri desteğimizle birlikte en iyi koruma yoludur” dedi.

Berlin’deki iki günlük toplantı, yoğun bir diplomasi haftasının başlangıcında Kiev’e yeni bir dayanışma sinyali göndermeyi amaçlıyor.

2024 Ukrayna toparlanma konferansı, bir yıl önce Londra’da düzenlenen benzer bir toplantının ardından geldi. Konferans, Ukrayna’nın önemli Batılı müttefiklerinin İtalya’da yapacağı G7 zirvesi ve önümüzdeki hafta sonu İsviçre’de yapılacak küresel barış zirvesi öncesinde düzenlenecek.

Geçtiğimiz hafta Fransa’daki Normandiya çıkarmasının 80. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliklere katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin, Alman yetkililerin siyaset, iş dünyası ve diğer sektörlerden 2 bin kişinin katıldığı konferansa katılması bekleniyor.

Almanya Kalkınma Bakanı Svenja Schulze yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın mevcut savaş döneminde bile evleri, su borularını, hastaneleri ve elektrik ağlarını sürekli olarak yeniden inşa etmesi gerekiyor.” dedi. “İnsanlar ülkelerinde yaşamaya devam etmek istiyor ve bunun için elektriğe, suya ve başlarını sokacak bir çatıya ihtiyaçları var” diye ekledi.

Schulze, Ukrayna’nın kısa ve uzun vadede toparlanmasını destekleme görevinin “tek başına hükümetler tarafından üstlenilemeyecek kadar büyük olduğunu, bu nedenle işletmeleri, sivil toplumu ve belediyeleri konferansa açıkça davet ettiklerini” ekledi.

Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu diğer acil sorunlar arasında Rusya’nın son haftalarda elektrik şebekesine yönelik devam eden saldırıları yer alıyor. Bu saldırılar Kiev hükümetini ülke çapında kesintiler uygulamaya zorluyor.

Geçen yıl Londra’da düzenlenen Ukrayna’nın müttefikleri toplantısında, ülkenin altyapısını yeniden inşa etmek, yolsuzlukla mücadele etmek ve Kiev’in AB üyeliğine giden yolu açmak için birkaç milyar dolarlık askeri olmayan yardım sözü verildi. Bu yıl konferans boyunca reformlara ağırlık verilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş