Güncel Haberler

Muğla’daki orman yangını söndürüldü

Pınarlıbelen Mahallesi Etrim ve Kaklık ormanlık alanında yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri sevk edildi.

Yangınla mücadele çalışmalarına havadan 10 helikopter ve 8 uçak, 119 su tankeri, 16 su tankeri, 5 dozer, 400 personel, bazı sivil toplum kuruluşları ve karadan çok sayıda itfaiye ekibiyle destek veriliyor.

Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ve Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci de yangın bölgesine giderek söndürme çalışmalarını takip etti.

Muğla Valisi İdris Akbıyık da bölgeye geldi

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Orman Yangın Yönetim Aracı Bölge Müdürlüğü’nde son yangın durumu hakkında bilgi aldı.

Akbıyık, burada yaptığı açıklamada, yılın en şiddetli yangınlarından birini yaşadığını söyledi.

Yangın söndürme çalışmalarına Muğla Orman Bölgesi, AFAD, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum ve Milas Belediyesi ile özel sektörün destek verdiğini belirten Akbıyık, şöyle konuştu: “Yangını mümkün olduğunca kontrol altına almak için havadan ve karadan yoğun bir mücadele veriyoruz. Yangında emeği geçenleri takdir ediyorum.” dedi.

Yerleşime yönelik şu anda herhangi bir tehlikenin bulunmadığını belirten Akbıyık, şöyle konuştu:

“Yangın tamamen kontrol altına alındı ​​diyemeyiz. En azından yangının yayılması önlendi. Bütün birimlerimiz ve araçlarımız sabaha kadar çalışacak. Yerden müdahale çok zor oldu. Arkadaşlarımız su ve yangın hortumlarını taşıdılar. Kilometrelerce yol olmadığı için buldozerlerimiz yolu temizlemeye çalışıyor. Karadan ve havadan mücadele ediyoruz.” Belediyelerden 18 uçağımız, 119 yeraltı suyu kamyonumuz ve itfaiyecimiz var. Çoğunluğu orman işçileri olmak üzere 400 civarında çalışan bulunmaktadır. burada görev başında. Çalışmalar sabaha kadar devam edecek ve her şeyi kontrol altında tutacağız. Umarım yakında iyileşirsin.”

Kaymakam Çit, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekiplerin yangına her türlü müdahaleyi yaptığını söyledi.

Çit, şunları söyledi: “Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar yapılıyor, uzun süredir kuşatma altında. Yangının Pınarlıbelen ve Etrim mahallelerine sıçramaması için çalışmalarımız devam ediyor. Uçak orman teşkilatımızın oldukça büyük bir noktaya ulaştığını gördük. Soğutma çalışmaları tamamlandıktan sonra jandarmamız yangının çıkış sebeplerine ilişkin çalışma yapacak.” dedi.

Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, yangının çıktığı bölgedeki arazinin dik olması nedeniyle yerden müdahalenin zor olduğunu vurguladı.

Mandalinci, şöyle konuştu: “250’den fazla sorti ile yangına müdahale çalışmaları devam ediyor. Bölgenin dağlık olması ve rüzgarın çok değişken yönlerden esmesi nedeniyle yangının kontrolden çıkıp yeniden büyüme ihtimali var. Bir metrekarelik orman alanını bile kaybediyoruz.” dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetleri helikopterleriyle destek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Muğla’nın Bodrum ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 2 helikopterle destek sağladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Muğla’nın Bodrum ilçesinde devam eden yangın söndürme çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 2 adet CH-47 tipi helikopterle hava desteği sağlanıyor.” İfadesi kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş