Güncel Haberler

Bakan Tunç’tan “yeni Anayasa” vurgusu

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreninde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mezun olan öğrencileri tebrik ederek, onların heyecanını paylaştıklarını söyledi.

Tunç, hem dünyanın hem de Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Hacettepe Üniversitesi’nin başarılarından gurur duyduğunu söyledi.

Hacettepe Hukuk Fakültesi mezunlarının son 4 yıldır hakimlik ve savcılık sınavlarında ilk üçte yer aldığını belirten Tunç, eğitim kalitesinin artırılmasına katkı sağlayan ve iyi hukukçular yetiştiren akademisyenlere teşekkür etti.

Adalet Bakanlığı’nın mevzuat çalışmalarında akademisyenlere de danıştığını kaydeden Tunç, şöyle konuştu: “Hukuk fakültesinde çalışan akademisyenlerimiz ihtiyaçların karşılanması ve mevzuatımızın geliştirilmesi açısından büyük katkı sağlıyor.”

“Yargı tarafsız ve bağımsız olmalı”

Adaletin devletin temeli olduğunu vurgulayan Tunç, şunları kaydetti: “Adalet, toplumsal barış ve huzurun teminatıdır. Adaletin ortaya çıkması için hukukun üstünlüğü şarttır, hukukun üstünlüğüne inanmak gerekir. Çünkü Hukuk devleti olmak için yasama, yürütme ve yargı ile kuvvetler ayrılığı hakimdir ve bu üç sütun önemlidir.” “En önemli kurumlardan biri olan yargının tarafsız ve bağımsız olması şarttır. Buradan mezun olacak genç kardeşlerim bu tarafsız ve bağımsız yargıda görev yapacaklardır” dedi.

Yargının kovuşturma, yargılama ve savunma yetkisi olduğunu vurgulayan Tunç, şöyle konuştu: “Üçü bir arada olmalıdır. Üç sütundan biri eksik olduğunda yargı olmaz. Yargı olmadığında hukukun üstünlüğü olmaz. Hukukun üstünlüğünü oluşturan üç güçten biri. Bu nedenle bugün mezuniyet sevinci yaşayan genç, “Avukatlarımız hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesine ve standartların yükseltilmesine büyük katkı sağlayacak. Demokrasinin gereğidir” dedi.

“Mevzuatımızı büyük ölçüde çağın ihtiyaçlarına göre uyarladık”

Tunç, Türkiye’nin son 22 yılda hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ve demokrasi standartlarının yükseltilmesi açısından çok önemli reformlara ve ilerlemelere tanık olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


“Anayasamızda yaptığımız önemli değişikliklerle hukukun üstünlüğünü güçlendirdik. Anayasa değişiklikleriyle milletimizin onayıyla hak arama özgürlüğünü genişlettik. Kadın haklarından çocuk haklarına kadar her alanda temel hak ve özgürlüklere öncelik verdiğimiz bu günlerle yetinmeyeceğiz, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, Türkiye Yüzyılını gençlerimizin omuzlarında inşa etmeye başlıyoruz. Ülkemizin demokratik, sivil ve katılımcı bir anayasayla yoluna devam ettiğini ve milletimize olan bu borcunu TBMM’de uzlaşmayla yerine getirdiğini ifade ederek, “Adalet ve hakkaniyet çağını kendine özgü mevzuatımızla hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çağın ihtiyaçları doğrultusunda yargı teşkilatımızın fiziki ve teknolojik yapısı da artmıştır.”

Mezunlar için tavsiyeler

Mezunlara seslenen Tunç, şunları söyledi: “İlk yıllar biraz zor olacak. Sabırlı olmanız gerekecek. Güçlü olmanız gerekecek, kurnaz olmanız gerekecek. Umarım ilk yıllardan sonra her şey çok daha kolay olur. Hiç şüpheniz olmasın, ilk yıllarda dayanıklılığınızı kırmazsanız, ister hakim olun, ister hakim olun, ilerleyen yıllarda başarınız giderek artacaktır. meslekler. Hukuk veya iletişim fakültesi mezunu kardeşlerimiz, ilk yılların zorluklarına kapılıp moralinizi bozmayın, sabırlı olun ve mücadele edin, o mücadelenin sonunda başarıya ulaşacak olan sizler olacaksınız.”

Genç aday hakim, savcı ve avukatların hukuk mesleğine giriş sınavına girmek zorunda kalacağını hatırlatan Bakan Tunç, daha nitelikli avukat yetiştirmek için çabaladıklarını söyledi.

Başarı için çıtayı yükseltmeye çalıştıklarını belirten Tunç, şöyle konuştu:


“Başarılı gençlerimizin hukuk fakültesine girmelerini, bu zorlu mücadelenin ardından iyi bir eğitim almalarını ve ardından bir filtreden geçerek hukuk mesleğine girmelerini istiyoruz. İlk kez Eylül ayı sonunda sınavını da geçtik. 1000 hakim ve savcı yardımcımız da göreve girecek. “


[Fotoğraf: AA]

“Türkiye olarak her zaman adaletin yanındayız”

Tunç, Filistin’de 9 aydır bir katliamın yaşandığının altını çizerek, şöyle konuştu:


“Fakat ne yazık ki dünya sessiz. Haklının sesi duyulmayabilir. Türkiye olarak haklının sesinin duyulması için her zaman adaleti ve adaleti destekliyoruz. İnsan haklarının savunucusu olmaya ve sesin duyulmasına izin vermeye devam edeceğiz. Halkımızın sesi duyulsun Filistinli kardeşlerim. Kürsüde görev yaparken, haksızların şirret çığlıkları arasında siz de haklıların sessizliğini duyabiliyorsanız, “O zaman iyi avukatlar olursunuz. Size güveniyoruz ve bu davada başarılar diliyoruz.”

Rektör Güran’ın Konuşması

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Mezunları tebrik eden Dr. Mehmet Cahit Güran, şunları söyledi: “Hacettepe Üniversitesi’nin size kazandırdığı çözüm odaklı, akılcı, hoşgörülü ve yaratıcı bakış açısıyla, içinde bulunduğunuz her mesleki ve sosyal ortamda kendinizi farklı hissedecek ve farkınızı ortaya koyacaksınız. Hacettepeli olmaktan gurur duyuyorsunuz.” dedi.

Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden birincilikle mezun olan Hatice Top’a diploma, plaket ve ödülünü takdim ettikten sonra yaş kütüğüne plaket koydu.

Tören, mezun öğrencilerin kep atmalarıyla sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş